Określenie wartości frekwencji wyborczej w I turach wyborów w 2024 roku
Ta funkcjonalność może być wdrażana do obrotu gospodarczego natychmiast, licząc się z podwyższonym ryzykiem predykcji. Jej wdrożenie po rejestracji kandydatów zwiększa precyzję przewidywania. W tym momencie przewidywanie tego zdarzenia wyborczego na 2024 rok bierze pod uwagę m.in., prawdopodobieństwo re-kandydowania dotychczas rządzącego gminą i szanse jego sukcesu oraz przewidywaną liczbę kandydatów w tych wyborach.
W tabeli poniżej zawarto prognozy dla 100 wybranych gmin z terenu kraju w zakresie wartości przewidywanej już teraz frekwencji wyborczej w I turach wyborów w 2024 roku. Prognoza frekwencji w %.
Modele diagnostyczne sprawdzające predykcję na 2018 rok ze stanem faktycznym wówczas ujawnionym, w tym przypadku nie bazują na zgodności, ale na średnim błędzie absolutnym (MAE). Na zbiorze 2421 gmin średni błąd absolutny predykcji na rok 2018 wynosi 4.1. O tyle przeciętnie myliły się modele określające wartości frekwencji wyborczej w I turach wyborów w 2018 roku ze stanem faktycznym wówczas występującym.
W tabeli poniżej zestawiono rzeczywistą frekwencję wyborczą w I turach wyborów 2018 roku (zmienna rzeczywista) z frekwencją przewidywaną (zmienna przewidywana). Zestawienie obejmuje te same gminy, dla których przedstawiono prognozę wartości frekwencji w I turach na nadchodzące wybory. Porównanie na przykładzie 100 wcześniej wybranych gmin.