Przewidywanie, jakie poparcie w I turze wyborów uzyska aktualnie rządzący gminą w razie kandydowania w 2024 roku
To zdarzenie wyborcze jest przewidziane do wdrożenia do obrotu gospodarczego po rejestracji kandydatów, ponieważ, podobnie jak trzy kolejne należy do najtrudniejszych do przewidzenia z uwagi na fakt, że zmienna zależna jest ciągła, a nie binarna jak w poprzednich funkcjonalnościach. Dlatego ujawnienie wszystkich kandydatów pozwali na uwzględnienie ich cech (płeć, wiek, wykształcenie, afiliacja partyjna i inne) w stabilizacji predykcji. W tym momencie, predykcja na 2024 rok uwzględnia szanse re-kandydowania inkumbenta oraz przewidywanie liczby kandydatów w każdej gminie, jednak brak obecnie wiedzy o szczegółowych cechach poszczególnych kandydatów. Wdrożenie natychmiastowe wiąże się z koniecznością akceptacji podwyższonego ryzyka predykcji.
W tabeli poniżej zawarto prognozy dla 100 wybranych gmin z terenu kraju w zakresie przewidywanego już teraz poziomu poparcia w I turach dla aktualnie rządzących gminami, którzy prawdopodobnie zdecydują się kandydować ponownie w 2024 roku, a także biorąc pod uwagę szanse wystąpienia II tur i przewidywania w zakresie ogólnej liczby kandydujących w gminach w 2024 roku. Prognoza dotyczy poparcia wyrażonego w %.
Modele diagnostyczne sprawdzające predykcję na 2018 rok ze stanem faktycznym wówczas ujawnionym, w tym przypadku nie bazują na zgodności, ale na średnim błędzie absolutny (MAE). Na ograniczonym w tym przypadku zbiorze gmin średni błąd absolutny predykcji na rok 2018 wynosi 11.44. O tyle przeciętnie myliły się modele określając poparcie dla inkumbentów w I turach tych wyborów (wartość rzeczywista i przewidywana dla wyborów w 2018 roku).
Tabela poniżej przedstawia stan faktyczny w 2018 roku (zmienna rzeczywista) i przewidywania (zmienna przewidywana) w tym zakresie dla poparcia w I turach dla ubiegających się o reelekcję. Porównanie jest realizowane na przykładzie 100 wcześniej wybranych gmin.