Wielkość przewagi wyborczej pretendentów

Przewidywanie, jaką ostatecznie przewagę wyborczą uzyska pretendent wygrywającegoo wybory w 2024 roku

To zdarzenie wyborcze jest przewidziane do wdrożenia do obrotu gospodarczego po rejestracji kandydatów, podobnie jak: “Wielkość poparcia w I turze inkumbentów”, “Wielkość poparcia w I turze pretendentów” i “Wielkość przewagi wyborczej inkumbenta”, z uwagi na jego wielowątkowość i niemożliwość oznaczenia w tym momencie cech poszczególnych kandydatów. Wdrożenie natychmiastowe wiąże się z koniecznością akceptacji podwyższonego ryzyka predykcji.

Przewaga wyborcza w odróżnieniu od poparcia wyborczego z I tur wyborów to % głosów, o jaki wygra lub przegra ostatecznie w I lub II turze pretendent, gdyby inkumbent zdecydował się kandydować w wyborach w 2024 roku. Wartości tej zmiennej mogą być ujemne w razie gdy przewidywana jest porażka pretendenta. Zmienna ta pokazuje skalę/wielkość zwycięstwa lub porażki. Sposób obliczania wartości tej zmiennej w tym przypadku dla pretendentów to różnica w % głosów między pretendentem a wygrywającym lub przegrywającym inkumbentem w I lub II turze jeżeli ta wystąpiła.

W tabeli poniżej zawarto prognozy dla 100 wybranych gmin z terenu kraju w zakresie przewidywanej już teraz przewagi wyborczej pretendentów w wyborach w 2024 roku uwzględniając m.in. szanse: rekandydowania inkumbentów, wystąpienia II tury i przewidywania w zakresie ogólnej liczby kandydujących w gminach w 2024 roku. Przewidywanie dotyczy % przewagi wyborczej wg wskazanego powyżej sposobu jej wyliczania, (zobacz: Słownik pojęć).

Oczekiwana wielkość poparcia w I turze w 2024 roku dla pretendentów

Diagnostyka modeli do przewidywania przewagi wyborczej pretendentów w wyborach w 2024 roku

Modele diagnostyczne sprawdzające predykcję na 2018 rok ze stanem faktycznym wówczas ujawnionym, w tym przypadku nie bazują na zgodności, ale na średnim błędzie absolutnym (MAE). Na ograniczonym w tym przypadku zbiorze gmin średni błąd predykcji na rok 2018 wynosi 13.2. O tyle przeciętnie myliły się modele określając przewagę wyborczą dla pretendentów w wyborach 2018 roku w turze I lub II jeżeli ta wystąpiła, (wartość rzeczywista i przewidywana dla wyborów w 2018 roku).

Porównanie predykcji modelu z rzeczywistymi danymi z roku 2018

Tabela poniżej przedstawia stan faktyczny w 2018 roku (zmienna rzeczywista) i przewidywania (zmienna przewidywana) w tym zakresie modeli dla przewagi wyborczej pretendentów. Porównanie na przykładzie 100 wcześniej wybranych gmin.