Wyjaśnienie pojęć związanych z funkcjonalnościami
Funkcjonalność — to inaczej zdarzenie wyborcze, czyli wydarzenie dotyczące wyborów bezpośrednich w 2024 roku i w każdych następnych na stanowiska wykonawcze w 2421 gminach w Polsce, którego prawdopodobieństwo wystąpienia może być przedmiotem obrotu gospodarczego. Oferowane narzędzie przewiduje prognozy na 12 następujących zdarzeń wyborczych w wyborach bezpośrednich do 2421 organów wykonawczych gmin w 2024 roku, takich jak:
Re-kandydowanie inkumbenta.
Wystąpienie wyborów, w których inkumbent nie kandyduje (tzw. stanowisko otwarte).
Ogólna liczba kandydatów w wyborach w zakresie.
Szanse zwycięstwa inkumbenta.
Szanse zwycięstwa pretendentów.
Wartość poparcia inkumbentów w I turze wyborów.
Wartość poparcia pretendentów w I turze wyborów.
Wartość przewagi wyborczej inkumbenta.
Wartość przewagi wyborczej głównego pretendenta.
Szanse na wystąpienie II tury wyborów.
Obecność inkumbenta w II turze wyborów.
Frekwencja wyborcza w I turze wyborów.
Jakkolwiek, obecnie proponowanych jest 12 funkcjonalności, to ich lista może być rozszerzona w trakcie współpracy B+R o kolejne nowe zdarzenia wyborcze.
Inkumbent — określenie w danych wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który ubiega się o reelekcję, czyli jest to osoba, która w danej gminie w ostatnich wyborach na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta objęła to stanowisko i w wyborach kolejnych bezpośrednio następujących po poprzednich ponownie się o nie ubiega.
Pretendent — kontrkandydat inkumbenta lub innego kandydata niebędącego inkumbentem, zwykle sformułowanie to oznacza przeciwników inkumbenta w sytuacji, kiedy osoba o tym statusie startuje w wyborach.
Główny pretendent — najsilniejszy przeciwnik najczęściej dla inkumbenta lub innego kandydata, który wygrywa wybory, jest to osoba, która w rundzie rozstrzygającej rozgrywkę wyborczą (I albo II) osiąga drugi wynik w wyborach.
Poparcie w I turze — procent głosów z I tury wyborów, bez względu na fakt czy tura ta rozstrzyga o wyniku.
Przewaga wyborcza — może być szacowana dla każdego kandydata biorącego udział w wyborach w danej gminie, pokazuje wielkość wygranej lub porażki dla poszczególnych kandydatów. Sposób obliczania dla zwycięzców to: różnica poparcia zwycięzcy w turze rozstrzygającej wybory i poparcia głównego pretendenta. Sposób obliczania dla głównego pretendenta i pozostałych to: różnica ich poparcia w turze rozstrzygającej wybory i poparcia zwycięzcy wyborów. W ten sposób wygrywający wybory, obojętnie w I czy w II turze zawsze uzyskują wynik dodatni, a przegrywający zawsze uzyskują wynik ujemny przewagi wyborczej. Pozwala to na precyzyjną ocenę kwantytatywną, jaka w indywidualnym przypadku jest skala zwycięstwa lub porażki.
Wybory z otwartym stanowiskiem — (ang. open race), to wybory, w których inkumbent nie kandyduje. Powoduje to liczne zmiany w sytuacji wyborczej w gminie, w której takie zjawisko występuje.
Zmienna rzeczywista - stan rzeczywisty danego zdarzenia wyborczego/funkcjonalności jaki wystąpił w wyborach w 2018 roku. Przez “1” oznaczono, że określone zdarzenie wyborcze wystąpiło w danej gminie w wyborach w 2018 roku; przez “0” oznaczono, że nie wystąpiło.
Zmienna przewidywana - prognozowany stan danego zdarzenia wyborczego/funkcjonalności w danej gminie w wyborach w 2024 i w 2018 roku. Przez “1” oznaczono, że określone zdarzenie wyborcze wystąpi/wystąpiło w danej gminie; przez “0” oznaczono, że nie wystąpi/wystąpiło.